Dzień Świętego Patryka - Saint Patric's Day


17 marca jest dniem śmierci Św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania. Wczoraj mieliśmy okazję po raz pierwszy być na obchodach Dnia Święta Patryka.

Przyjechaliśmy do Cork o 13:00. Wtedy to miała się tu zacząć parada po najważniejszych ulicach miasta. Ulice te były oczywiście zamknięte, dlatego na miejsce startu parady musieliśmy iść pieszo. O 13:30 mieliśmy się spotkać z całą grupą w wyznaczonym miejscu, lecz ze względu na tłum ludzi na ulicach, ciężko było się nam odnaleźć. Pomimo kiepskiej pogody i trudach, udało nam się zobaczyć paradę i to, w jaki sposób mieszkańcy Irlandii obchodzą to święto i jaką czerpią z niego radość. W paradzie wzięły udział lokalne zespoły muzyczne, sportowe, orkiestry dęte, straż, delegacje krajów (również z Polski). Specjalnie na tą okoliczność buduje się ogromne makiety przedstawiające np. ludzi, zwierzęta, pojazdy z dawnych czasów, itp. Całej paradzie towarzyszy zgiełk, okrzyki, głośna muzyka, śpiewy i tańce.

Było to naprawdę cudowne uczucie brać udział w tak ważnym dla nich święcie. Po paradzie zaczyna się na dobre życie w lokalnych pubach i barach. Można wtedy posłuchać występów na żywo, skosztować irlandzkich trunków. Ciężko jest wtedy w barze znaleźć miejsce do siedzenia. Wszystko trwa do późnych godzin nocnych. Hucznej zabawie nie ma końca…

Dzień ten to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca, święto patrona Irlandii – św. Patryka. Jest on dniem wolnym od pracy w Irlandii. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Tego dnia pije się duże ilości whiskey, oraz legendarnego piwa Guinness. Najbardziej uroczyście obchodzi się to święto w Dublinie, tam odbywa się kilkudniowy festiwal muzyki, tańca i sztuki. Podczas tego święta organizowane są parady, imprezy, koncerty, a na cześć patrona Zielonej Wyspy wznoszone są toasty.

Każdego roku popularność Dnia świętego Patryka rośnie także w Polsce. Tego dnia odbywa się wiele koncertów, imprez i pokazów tańca. Wiele restauracji i barów zaopatruje się na ten dzień w tradycyjne irlandzkie piwa. W niektórych miastach odbywają się też festiwale oraz parady.

Sara Nowak